- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| O.D. | 110 mm |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7698860 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 27.000 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Weight | 2.205 LB |
| EAN or UPC | 29176000157 |

