- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 50 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 27.000 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| O.D. | 110 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7697925 |
| Weight | 2.557 LB |
| EAN or UPC | 29176070839 |

