- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 120 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 55 mm |
| Width | 29.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7702488 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176032479 |

