- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7697926 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Width | 29.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Metal |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176028212 |

