- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| I.D. | 60 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 31.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7702491 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 130 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176000171 |

