- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 37.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 126000 N |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 160 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 75 mm |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| icNumber | 7702496 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Weight | 7.606 LB |
| EAN or UPC | 29176036804 |

