- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 25 mm |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 40000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 80 mm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Weight | 1.213 LB |
| EAN or UPC | 29176071027 |

