- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 80 mm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 207000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 170 mm |
| Dynamic Load Rating | 190000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 8.691 LB |
| EAN or UPC | 29176023828 |

