- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 256000 N |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 282000 N |
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 170 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 8.646 LB |
| EAN or UPC | 29176070563 |

