- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| I.D. | 65 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 182000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 186000 N |
| Weight | 8.069 LB |
| EAN or UPC | 29176071201 |

