- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 68 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 27300 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 68 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 29000 N |
| Weight | 0.482 LB |
| EAN or UPC | 29176807510 |

