- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 75 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| O.D. | 75 mm |
| Static Load Rating [Max] | 35500 N |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 32500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Machined Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.604 LB |
| EAN or UPC | 29176925771 |

