- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 188000 N |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 169000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 5.835 LB |
| EAN or UPC | 29176051104 |

