- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 212000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 65 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 140 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 188000 N |
| Weight | 7.077 LB |
| EAN or UPC | 29176033865 |

