- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| O.D. | 62 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 41500 N |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 0.529 LB |
| EAN or UPC | 29176070297 |

