- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 41 mm |
| O.D. | 180 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| I.D. | 85 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Weight | 9.989 LB |
| EAN or UPC | 29176033681 |

