- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 90 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 190 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Weight | 11.874 LB |
| EAN or UPC | 29176033704 |

