- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 95 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 289000 N |
| End Type | Open End |
| O.D. | 200 mm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 259000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 13.566 LB |
| EAN or UPC | 29176051227 |

