- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 320000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 105 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 225 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 360000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 18.95 LB |
| EAN or UPC | 29176033728 |

