- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 260 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 450000 N |
| Weight | 28.862 LB |
| EAN or UPC | 29176071294 |

