- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 35 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 69000 N |
| Dynamic Load Rating | 75500 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 2.196 LB |
| EAN or UPC | 29176070006 |

