- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 40 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 95500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 89000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Weight | 2.793 LB |
| EAN or UPC | 29176033735 |

