- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| O.D. | 120 mm |
| End Type | Open End |
| Weight | 3.538 LB |
| EAN or UPC | 29176051296 |

