- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 167000 N |
| O.D. | 150 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 6.598 LB |
| EAN or UPC | 29176051319 |

