- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 190 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 262000 N |
| I.D. | 75 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 190 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Static Load Rating [Max] | 274000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 14.109 LB |
| EAN or UPC | 29176070044 |

