- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 260 mm OD x 60 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 495000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 555000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| O.D. | 260 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 60 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Machined Brass |
| I.D. | 105 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Weight | 37.743 LB |
| EAN or UPC | 29176023781 |

