- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 20 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 47 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| Weight | 0.265 LB |
| EAN or UPC | 29176076411 |

