- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 27700 N |
| O.D. | 52 mm |
| Dynamic Load Rating | 29300 N |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| I.D. | 25 mm |
| Weight | 0.303 LB |
| EAN or UPC | 29176067860 |

