- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 30 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 62 mm |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 29176067884 |

