- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 63000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| I.D. | 45 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 66500 N |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.977 LB |
| EAN or UPC | 29176070631 |

