- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 125 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 119000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 137000 N |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 70 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.69 LB |
| EAN or UPC | 29176070280 |

