- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 75 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 111000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 96500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 130 mm |
| Weight | 2.69 LB |
| EAN or UPC | 29176070150 |

