- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| I.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 140 mm |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 3.507 LB |
| EAN or UPC | 29176078064 |

