- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 178000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 152000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 90 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 29176075650 |

