- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 95 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 183000 N |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Weight | 6.063 LB |
| EAN or UPC | 29176070167 |

