- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 131000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| I.D. | 50 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176068997 |

