- Cylindrical Roller Bearing
- 220 mm ID x 400 mm OD x 65 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| O.D. | 400 mm |
| I.D. | 220 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 760000 N |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 65 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1.08e+006 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 85.261 LB |
| EAN or UPC | 29176033940 |

