- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| I.D. | 20 mm |
| Static Load Rating [Max] | 17300 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 21400 N |
| O.D. | 52 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Weight | 0.357 LB |
| EAN or UPC | 29176091148 |

