- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 41500 N |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 25 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| O.D. | 62 mm |
| Weight | 0.528 LB |
| EAN or UPC | 29176070679 |

