- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 55 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 120 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| Weight | 3.286 LB |
| EAN or UPC | 29176070686 |

