- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| O.D. | 130 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 60 mm |
| Weight | 3.99 LB |
| EAN or UPC | 29176033971 |

