- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 181000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 191000 N |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Weight | 5.247 LB |
| EAN or UPC | 29176070693 |

