- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 160 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 179000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 189000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Weight | 7.609 LB |
| EAN or UPC | 29176037269 |

