- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 9.921 LB |
| EAN or UPC | 29176028649 |

