- Cone Bearing
- 1 1/2 in Inside Diameter
- 1.031 in Cone Width
| Bearing Type | Cone |
| Cone Width | 1.031 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| Origin | Cones |
| I.D. | 1 1/2 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Load Center | -0.63 in |
| Factor | 1.49 |
| Dynamic Load Rating | 10700 lbf |
| Weight | 0.553 LB |
| EAN or UPC | 4547359514698 |

