- Cone Bearing
- 1 3/4 in Inside Diameter
- 1 15/64 in Cone Width
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.150 in |
| Bearing Type | Cone |
| Factor | 1.64 |
| Cone Width | 1 15/64 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Origin | Cones |
| Static Load Rating [Max] | 10400 lbf |
| I.D. | 1 3/4 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dynamic Load Rating | 12000 lbf |
| Load Center | -0.14 in |
| Weight | 0.877 LB |
| EAN or UPC | 4547359516142 |

