- Spherical Roller Bearing
- Round Bore
- 500 mm Inside Diameter
- 830 mm Outside Diameter
- 264 mm Width
| O.D. | 830 mm |
| Inner Ring Width | 264 mm |
| Limiting Speed | 430 rpm |
| Tolerance | JIS-0 RBEC-1 |
| Limiting Speed - Grease | 330 rpm |
| Series | 231 |
| I.D. | 500 mm |
| Ring Modification | Relube |
| Oil Groove Width | 33 |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 3.08e+006 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 1.56e+006 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Fillet Radius | 7.5 mm |
| Cage Type | Machined |
| Material | Through Hardened Steel |
| Outer Ring Width | 264 mm |
| Weight | 1287.498 LB |
| EAN or UPC | 4547359660432 |

