- Spherical Roller Bearing
- Round Bore
- 420 mm Inside Diameter
- 760 mm Outside Diameter
- 272 mm Width
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 232 |
| Tolerance | JIS-0 RBEC-1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cage Type | Machined |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C2 |
| Oil Groove Width | 33 |
| Cage Material | Brass |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| I.D. | 420 mm |
| Material | Through Hardened Steel |
| Inner Ring Width | 272 mm |
| Outer Ring Width | 272 mm |
| O.D. | 760 mm |
| Fillet Radius | 7.5 mm |
| Ring Modification | Plain |
| Weight | 1170.6 LB |
| EAN or UPC | 4547359877472 |

