- Cup Bearing
- 40 mm Outside Diameter
- 11 mm Cup Width
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 37 |
| Cup Width | 11 mm |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 1 mm |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 34.5 |
| Bearing Width | 13.25 mm |
| Bearing Type | Cup |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359525656 |

