- Cone Bearing
- 50 mm Inside Diameter
- 49 mm Cone Width
| I.D. | 50 mm |
| Cone Width | 49 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 58.5 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1.500 mm |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 58 |
| Weight | 2.674 LB |
| EAN or UPC | 4547359525977 |

